Nejzdravější ovoce na Zemi — elixír mládí, zdraví a krásy

12 pravd o Goji

Publikováno dne: 19.12.2016
12 pravd o Goji

O co jsou bobule Goji, neboli kustovnice čínská, nenápadnější na pohled, o to významnější jsou pro náš organismus. Co všechno byste o nich měli vědět...

 

 1. Co je Goji

  Bobule červené barvy pocházející z Asie. Prodávají se ve formě malých sušených plodů, anebo zpracované jako šťáva.

 2. Součást tradiční čínské medicíny

  Goji se používají v tradiční čínské medicíně už tisíce let. Dle studií údajně pomáhají v léčbě cukrovky, hypertenze a například horečnatých onemocnění. My si dnes především ceníme množství významných živin v nich obsažených.

 3. Další pojmenování

  České jméno pro Goji zní Kustovnice čínská. Můžete je ale najít také pod jménem wolfberries nebo tibetské Goji.

 4. Kde se dají koupit

  Goji se prodávají jako sušené bobule nebo šťáva. Dostanete je ve specializovaných obchodech se zdravou výživou, v e-shopech nebo prodejnách s různými dárky.

 5. Zajímavá chuť

  Goji má přirozeně sladkou chuť s jemnou bylinkovou dochutí. Obsahují drobná semínka s vlákninou. Ta dodají pokrmům příjemnou texturu.

 6. Jak je jíst

  Můžete je jíst syrové nebo je před tím namočit do horké vody pro lepší žvýkání. Goji se dá také přidávat do různých směsí, jogurtu, do smoothie nebo jím ozdobit cereálie či saláty. V podstatě se goji mohou zapékat, vařit, dusit či jakýmkoli jiným způsobem zpracovat.

 7. Cena

  Goji nepatří k levným produktům. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že se dovážejí až z Asie, kde se pěstují v poměrně náročných podmínkách. Jejich denní spotřeba je vzhledem k vysokému obsahu výživných látek malá, proto s cenou rozpočítanou na jednotlivé dny vás Goji vyjde doslova na pár korun.

 8. Krásná a zdravá pleť

  Jezte pravidelně goji a budete mít krásnou a zdravou pleť. Důvodem je beta karoten, neboli provitamin A, velmi důležitý antioxidant, pomáhající neutralizovat nebezpečné volné radikály v těle.

 9. Podpora imunitního systému

  Goji bobule posilují imunitní systém a chrání naše oči před degenerativními onemocněními. Vzhledem k vysokému obsahu vitaminu C goji rovněž pomáhá v boji s virózami a nachlazením.

 10. Zásobárna antioxidantů

  Podle ORAC, což je metoda k měření zdravotní hodnoty ovoce a zeleniny, patří goji k potravinám doslova našlapaným antioxidanty, které chrání buňky před poškozením volnými radikály.

 11. Dietní

  Velkým plus pro goji je fakt, že jsou nízkokalorické, neobsahují žádný tuk a jsou plné vlákniny. O důvod víc, proč je přidat do jídelníčku, když potřebujete hubnout.

 12. Dopřejte si energii

  Podle jedné vědecké studie, kterou uveřejnil americký magazín Journal of Alternative Medicine and Complimentary, dvoutýdenní pití goji šťávy zlepšilo jejím účastníkům žaludeční a střevní funkce a dodalo energii. A to už rozhodně stojí za vyzkoušení. Takže s goji šťávou na zdraví...

frame-scrollup