Kvet

Příběh z Číny

 

Starý Čínan  při goji

Tradiční čínská medicína

Dávno předtím, než v evropském prostředí dospěla antika svého rozkvětu ve vědě, umění a medicíně, v době, kdy egyptští faraonové počali stavět své dodnes stojící pyramidovité hrobky, začali čínští učenci a medikové zapisovat své znalosti jakožto odkaz příštím generacím. Ve spisech jež po sobě zanechali, vyzdvihují tři rostliny pro jejich neobvykle prospěšné účinky – ženšen, lesklokorku a Goji.

V nejvyšších a nejbohatších vrstvách byl populární ženšen, to se ale také podepsalo na jeho ceně. Ling či, neboli Lesklokorka, přezdívaná „houba nesmrtelnosti“ byla ještě cennější než ženšen. Bylo obtížné ji najít a byla pro lidi těžko dostupná. Nejčastěji zmiňovaným lékařským prostředkem pro každodenní použití s lehkou dostupností byla Goji, vyzdvihovaná pro posilování životní a spirituální energie Chi.

Lékařská příručka z éry dynastie Ming, kterou napsal jeden z nejznámějších čínských vědců a badatelů Li Shizhen (1518–1593), obsahuje mudrcův citát:

Pravidelné užívání Goji reguluje tok životní energie Chi, posiluje tělo a ducha, a vede k dlouholetosti

Legenda o vlku

Z jedné z čínských legend pochází označení „vlčí bobule“ (wolfberry). Tato legenda vypráví o vlku, jako o zvířeti, které se nachází na vrcholu potravního řetězce. Aby si svoji sílu a postavení udržel, pojídá i bobule a rostliny.

Skrz celou čínskou historii se vyskytují příběhy o zázračných účincích Goji. Traduje se o ženě žijící během vlády dynastie Tchang, která díky konzumaci bobulí žila déle než tři sta let. V moderní době se mluví o muži, jenž zemřel v roce 1930 po prožití života dlouhého více než dvě stě let. Zkazky z jiné čínské provincie vypravují o nadčlověku, který byl schopen ujít bez únavy padesát kilometrů, vládl neobyčejnou silou a těšil se pevnému zdraví.

frame-scrollup